İçeriğe geç

Ayvacık Posta Kodu

Ayvacık Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Ayvacık Posta Kodu Sorgulama

Ayvacık’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Ayvacık ilçesi Hakkında

Karadeniz bölgesinde yer alan Samsun’un ilçesi olan Ayvacık, Samsun’un yerleşim yerlerinden biridir. Ayvacık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 382 km2’dir. Rakımı ise 69 m olarak hesaplanmıştır. Ayvacık ilçesinin Kuzeyinde Tekkeköy ve Çarşamba, doğusunda Salıpazarı, batısında Asarcık ve Amasya, Güneyinde ise Tokat ilçeleri bulunmaktadır. Ayvacık ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ayvacık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ayvacık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.983 nüfusa sahiptir.

Ayvacık Posta Kodu
Ayvacık Posta Kodu