İçeriğe geç

Ayrancı Mahalleleri

Ayrancı İlçesi

Ayrancı mahalleleri, Ayrancı ilçesi alan olarak Türkiye’nin seksen yedinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Karaman’ın ilçesi olan Ayrancı, Karaman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Ayrancı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 2.245 km2’dir. Ayrancı ilçesinin rakımı ise 1.141 m olarak hesaplanmıştır. Ayrancı ilçesinin Kuzeyinde ve doğusunda Konya, batısında Karaman Merkez, Güneyinde ise Mersin ilçeleri bulunmaktadır. Ayrancı ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ayrancı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ayrancı ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 7.965 nüfusa sahiptir.

Ayrancı ilçesini coğrafi konumu ise 37° 21′ 42.3612” Kuzey ve 33° 41′ 21.5088” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ayrancı Mahalleleri

Ayrancı ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Ayrancı ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ayrancı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi ve Dede mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Musa mahallesi ve Ulu mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünün ağırlık kısmını kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır.

ayrancı mahalleleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AYRANCI MAHALLELERİ

  1. Dede Mah.
  2. Musa Mah.
  3. Ulu Mah.
  4. Yeni Mah.

Ayrancı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ayrancı mahalleleri, Akgöl, Divle Obruğu, Divle Kalesi, Köprüler ve Ambar Höyük gibi yerler bulunmaktadır. Karaman ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

ayrancı