İçeriğe geç

Aydıncık Mahalleleri

Aydıncık İlçesi

Aydıncık mahalleleri, Aydıncık ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yedinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat’ın ilçesi olan Aydıncık, Yozgat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Aydıncık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 338 km2’dir. Aydıncık ilçesinin rakımı ise 831m olarak hesaplanmıştır. Aydıncık ilçesinin Kuzeyinde Amasya ve Çorum, doğusunda Tokat ve Çekerek, batısında Çorum, Güneyinde ise Sorgun ilçeleri bulunmaktadır. Aydıncık ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Aydıncık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Aydıncık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.967 nüfusa sahiptir.

Aydıncık ilçesini coğrafi konumu ise 40° 7′ 42.8556” Kuzey ve 35° 17′ 10.6944” Doğu gps koordinatlarıdır.

Aydıncık Mahalleleri

Aydıncık ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Aydıncık ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Aydıncık mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Yeni mahallesi ve Danlıdağ mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Baştürk mahallesi ve Yenice mahalleleridir.

Aydıncık Mahalleleri
Aydıncık Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AYDINCIK MAHALLELERİ

  • Baştürk Mah.
  • Danlıdağ Mah.
  • Merkez Mah.
  • Yeni Mah.
  • Yenice Mah.

Aydıncık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Aydıncık mahalleleri, Kazankaya Kanyonu, Behramşah Kalesi, Çapanoğlu Camisi ve Şato Restoran gibi yerler bulunmaktadır. Yozgat ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Aydıncık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Aydıncık Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Akdağmadeni Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…