İçeriğe geç

Aydın Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Aydın ilinin alan kodu ise 256 şeklindedir. Aydın ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

256 Nerenin Alan Kodu?

Aydın İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 256 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Aydın Telefon Kodu, Aydın ili

Aydın ilçeleri, Aydın ili Türkiye’nin yirminci en kalabalık ilidir. Kuşadası ilçesiyle bilinen ve kültürel turizmin ön planda olduğu illerimizdendir. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, Antik Çağda Afrodisias, Milet, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi kentleri barındırmıştır. Bugünkü Aydın, Tralleis Kenti ile birlikte MÖ 2500 yılında Hititler zamanında gelişmiş, 8. yüzyılda Lydia zamanında da en iyi dönemlerini yaşamıştır. Selçuklularla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleriyle donatılmıştır. Turizm ve tarım açısından gelişmiş illerimizdendir. Aydın ilinin 2020 verilerine göre 1.119.084 nüfusa sahiptir. Aydın ilinde on sekiz tane ilçe bulunmaktadır.

Aydın ilinin yüz ölçümü 8.116 km2’dir. Aydın ilinin coğrafi konumu 37° 45′ 0″ Kuzey ile 28° 0′ 0″ Doğu koordinatlarıdır.

Aydın Alan Kodu
Aydın Alan Kodu

Aydın Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…