İçeriğe geç

Ayancık Posta Kodu

Ayancık Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Ayancık Posta Kodu Sorgulama

Ayancık’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Ayancık ilçesi Hakkında

Ayancık ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz yetmiş dördüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop’un ilçesi olan Ayancık, Sinop’un yerleşim yerlerinden biridir. Ayancık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 862 km2’dir. Rakımı ise 9 m olarak hesaplanmıştır. Ayancık ilçesinin doğusunda Erfelek, batısında Türkeli, Güneyinde ise Kastamonu ve Boyabat ilçeleri bulunmaktadır. Ayancık ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ayancık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ayancık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 23.734 nüfusa sahiptir.

Ayancık Posta Kodu
Ayancık Posta Kodu