İçeriğe geç

Ayancık Mahalleleri

Ayancık İlçesi

Ayancık mahalleleri, Ayancık ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz yetmiş dördüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop’un ilçesi olan Ayancık, Sinop’un yerleşim yerlerinden biridir. Ayancık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 862 km2’dir. Ayancık ilçesinin rakımı ise 9 m olarak hesaplanmıştır. Ayancık ilçesinin doğusunda Erfelek, batısında Türkeli, Güneyinde ise Kastamonu ve Boyabat ilçeleri bulunmaktadır. Ayancık ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ayancık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ayancık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 23.734 nüfusa sahiptir.

Ayancık ilçesini coğrafi konumu ise 41° 56′ 44.8980” Kuzey ve 34° 35′ 18.0672” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ayancık Mahalleleri

Ayancık ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Ayancık ilçesinin 41 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ayancık mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yalı mahallesi, Cevizli mahallesi ve Beşiktaş mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çayiçi mahallesi ve Denizciler mahalleleridir.

Ayancık Mahalleleri
Ayancık Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AYANCIK MAHALLELERİ

  • Beşiktaş Mah.
  • Cevizli Mah.
  • Çayiçi Mah.
  • Denizciler Mah.
  • Yalı Mah.

Ayancık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ayancık mahalleleri, Çangal, Ayancık Kilisesi, İnceburun Feneri, İstefan Kaya Mezarları, Harzana Plajı Ve Gebelit Koyu gibi yerler bulunmaktadır. Sinop ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ayancık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ayancık Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Boyabat Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…