İçeriğe geç

Avanos Posta Kodu

Avanos Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Avanos Posta Kodu Sorgulama

Avanos’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Avanos ilçesi Hakkında

Avanos ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz sekizinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Nevşehir’in ilçesi olan Avanos, Nevşehir’in yerleşim yerlerinden biridir. Avanos İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 995 km2’dir. Rakımı ise 934 m olarak hesaplanmıştır. Avanos ilçesinin Kuzeyinde Kozaklı, doğusunda Kayseri, batısında Hacıbektaş ve Gülşehir, Güneyinde ise Nevşehir Merkez ve Ürgüp ilçeleri bulunmaktadır. Avanos ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Avanos İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Avanos ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 32.932 nüfusa sahiptir.

Avanos Posta Kodu
Avanos Posta Kodu