İçeriğe geç

Asarcık Posta Kodu

Asarcık Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Asarcık Posta Kodu Sorgulama

Asarcık’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Asarcık ilçesi Hakkında

Asarcık ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yetmiş dördüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Samsun’un ilçesi olan Asarcık, Samsun’un yerleşim yerlerinden biridir. Asarcık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 253 km2’dir. Rakımı ise 802 m olarak hesaplanmıştır. Asarcık ilçesinin Kuzeyinde Kavak, Canik ve Tekkeköy, doğusunda Ayvacık, batısında Kavak, Güneyinde ise Amasya ve Ayvacık ilçeleri bulunmaktadır. Asarcık ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Asarcık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Asarcık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 16.706 nüfusa sahiptir.

Asarcık Posta Kodu
Asarcık Posta Kodu