İçeriğe geç

Artvin Nüfusu

Artvin Nüfusu Nedir?

Artvin nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 169.543’dir. Bu nüfusun 85.952 erkek nüfusu, 83.591 ise kadın nüfusu şeklindedir. Artvin ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Artvin Nüfus Dağılımı

Artvin ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Artvin Nüfusu

Please select a wpDataTable.
artvin yıllara göre nüfusu
artvin yıllara göre nüfusu grafik

Artvin ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında ani yükselişler ve azalışlar yaşanmaktadır. 2007 ve 2021 yılına kadar kadın ve erkek nüfusunda değişiklikler yaşanmış olup genel olarak erkek nüfusu daha fazla olduğu görülmektedir.

Artvin İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Artvin ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Hopa ve Borçka ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Murgul, Kemalpaşa ve Ardanuç İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Murgul ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. Genel olarak bakıldığında 2018 yılı haricinde ve en yüksek artış hızı olan, diğer yıllarda nüfus artış hızı eksik yönünde ilerlemiştir.

Artvin Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Artvin ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (7.359 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Artvin Hakkında

Artvin ili Türkiye’nin alan olarak kırk üçüncü en büyük illidir. Ormanları, yüksek dağları, festivalleri ve geleneksel mimarisi ile Karadeniz’in doğa harikaların barındırdığı Karadeniz illerimizdendir. Çoruh Havzasında bulunan Artvin, antik çağda Kolheti ve İberia sınırları içinde yer almaktadır. Araştırmacılara göre, Yunan mitolojisinde adı geçen Fasis Nehrinin Rioni değil, Artvin’in de kıyısında yer aldığı Çoruh olduğunu söylenmektedir. Artvin’in yöre halkının en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır ve çay tarımı da yapılmaktadır.

artvin nüfusu