Artvin Merkez Mahalleleri

Artvin Merkez İlçesi

Artvin Merkez mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin’in ilçesi olan Artvin Merkez, Artvin’in yerleşim yerlerinden biridir. Merkez ilçesinin alan olarak Türkiye’nin otuz ikinci en büyük ilçesidir. Artvin Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1,141 km2’dir. Artvin Merkez ilçesinin rakımı ise 345 m olarak hesaplanmıştır. Artvin Merkez İlçesinin, Kuzeyinde, Borçka, Doğusunda, Ardanuç Batısında, Murgul Güneyinde, Yusufeli ilçeleri bulunmaktadır. Artvin Merkez ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Artvin Merkez İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Artvin Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 34.007 nüfusa sahiptir.

Merkez ilçesinin coğrafi konumu ise 41° 10′ 51.3804” Kuzey ve 41° 49′ 14.9520” Doğu gps koordinatlarıdır.

Artvin Merkez Mahalleleri

Artvin Merkez ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Artvin Merkez ilçesinin 36 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Artvin Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Çarşı mahallesi, Orta mahallesi ve Çamlık mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise Balcıoğlu mahallesi, Çayağız mahallesi ve Yeni mahalleleridir.

Artvin merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARTVİN MERKEZ MAHALLELERİ

  1. Balcıoğlu Mah.
  2. Çamlık Mah.
  3. Çarşı Mah.
  4. Çayağzı Mah.
  5. Dere Mah.
  6. Orta Mah.
  7. Yeni Mah.

Artvin Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Artvin Merkez mahalleleri, CAM TERAS Artvin, Hatila Vadisi Milli Parkı, Porta manastırı, Artvin Kalesi, Dolishane Kilisesi, Atatepe, Artvin Kent Ormanı gibi yerler bulunmaktadır. Artvin ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Artvin Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şavşat Mahalleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…