İçeriğe geç

Artvin İlçeleri

Artvin ilçeleri, Artvin ili Türkiye’nin alan olarak kırk üçüncü en büyük illidir. Ormanları, yüksek dağları, festivalleri ve geleneksel mimarisi ile Karadeniz’in doğa harikaların barındırdığı Karadeniz illerimizdendir. Çoruh Havzasında bulunan Artvin, antik çağda Kolheti ve İberia sınırları içinde yer almaktadır. Araştırmacılara göre, Yunan mitolojisinde adı geçen Fasis Nehrinin Rioni değil, Artvin’in de kıyısında yer aldığı Çoruh olduğunu söylenmektedir. Artvin’in yöre halkının en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır ve çay tarımı da yapılmaktadır. Artvin ilinin 2021 verilerine göre 169.543 nüfusa sahiptir.

Artvin İlçeleri Nelerdir?

Artvin ilinin 9 ilçesi bulunmaktadır. Artvin ilçeleri alfabetik sırayla Ardanuç, Borçka, Arhavi, Kemalpaşa Merkez, Murgul, Hopa, Şavşat, Yusufeli ilçeleridir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Merkez ve Hopa ilçeleridir. Artvin merkez ilçesi Artvin Merkez olarak kabul edilmiştir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise sırasıyla Kemalpaşa ve Murgul İlçeleridir.

artvin ilce haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçelerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARTVİN İLÇELERİ

  • Merkez (Merkez)
  • Hopa
  • Borçka
  • Arhavi
  • Yusufeli
  • Şavşat
  • Ardanuç
  • Kemalpaşa
  • Murgul

Artvin ilçeleri, Artvin Hangi Bölgemizdedir?

Artvin ili Doğu Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Batısında Rize, doğusunda Ardahan ili ve Gürcistan-Batum, güneyinde Erzurum illeri bulunmaktadır. Artvin ilinin iklimi Karadeniz iklimidir. Kıyı yerleşiminde bulunan ilin yağışlı tipik iklimi söz konusudur. Artvin kıyı kesiminde ağırlıklı olarak yağışlı iklim tipi görünürken, yüksek kesimlerinde kışları yağışla ve karlı geçmektedir.

Artvin Nerede? Artvin’e Nasıl Gidilir?

Artvin ilinin yüz ölçümü 7,359 km2’dir. Artvin ilinin coğrafi konumu 41° 10′ 51.3804” Kuzey ve 41° 49′ 14.9520” Doğu koordinatlarıdır.

Artvin’e nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Artvin Tarihi ve Gezilecek Yerler

Artvin ilçeleri, Hopa Kültür Evi ve Müzesi, Artvin Cam Teras, Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Hatila Vadisi Milli Parkı, Altıparmak Tabiat Parkı, Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı, Kafkasör Yaylası, Arsiyan Yaylası, İntkor Yaylası, Sahara Yaylası gibi Karadeniz’in doğal harikaları ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi izlerini keşfedebilirsiniz. Özellikle yaylalarında hem harika manzaralar hem de Karadeniz kültürünü anlamak için gezilmesi gereken yerlerdendir.

Artvin Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ardahan ilçeler sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…