İçeriğe geç

Artvin Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Artvin ilinin alan kodu ise 466 şeklindedir. Artvin ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

466 Nerenin Alan Kodu?

Artvin İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 466 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Artvin Telefon Kodu, Artvin ili

Artvin ilçeleri, Artvin ili Türkiye’nin alan olarak kırk üçüncü en büyük illidir. Ormanları, yüksek dağları, festivalleri ve geleneksel mimarisi ile Karadeniz’in doğa harikaların barındırdığı Karadeniz illerimizdendir. Çoruh Havzasında bulunan Artvin, antik çağda Kolheti ve İberia sınırları içinde yer almaktadır. Araştırmacılara göre, Yunan mitolojisinde adı geçen Fasis Nehrinin Rioni değil, Artvin’in de kıyısında yer aldığı Çoruh olduğunu söylenmektedir. Artvin’in yöre halkının en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır ve çay tarımı da yapılmaktadır. Artvin ilinin 2019 verilerine göre  170.875 nüfusa sahiptir. Artvin ilinde dokuz tane ilçe bulunmaktadır.

Artvin ilinin yüz ölçümü 7,359 km2’dir. Artvin ilinin coğrafi konumu 41° 10′ 51.3804” Kuzey ve 41° 49′ 14.9520” Doğu koordinatlarıdır.

Artvin Alan Kodu
Artvin Alan Kodu

Artvin Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…