İçeriğe geç

Artova Mahalleleri

Artova İlçesi

Artova mahalleleri, Artova ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz on üçüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Tokat’ın ilçesi olan Artova, Tokat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Artova İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 444 km2’dir. Artova ilçesinin rakımı ise 1.184 m olarak hesaplanmıştır. Artova ilçesinin Kuzeyinde Pazar, doğusunda Tokat Merkez, batısında Zile, Güneyinde ise Sulusaray ve Yeşilyurt ilçeleri bulunmaktadır. Artova ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Artova İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Artova ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.132 nüfusa sahiptir.

Artova ilçesini coğrafi konumu ise 40° 7′ 4.6776” Kuzey ve 36° 18′ 4.9536” Doğu gps koordinatlarıdır.

Artova Mahalleleri

Artova ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Artova ilçesinin 28 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Artova mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Gaziosmanpaşa mahallesi, Alparslan mahallesi ve Çelikli mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla İğdir mahallesi, Altınova mahallesi ve Kızılca mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARTOVA MAHALLELERİ

  • Alpaslan Mah.
  • Altınova Mah.
  • Çelikli Mah.
  • Gaziosmanpaşa Mah.
  • İğdir Mah.
  • İstasyon Mah.
  • Kızılca Mah.

Artova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Artova mahalleleri, Artova Yer Altı Şehri ve Boyunpınar Yer Altı Şehri gibi yerler bulunmaktadır. Tokat ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Artova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Artova Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Almus Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…