İçeriğe geç

Armutlu Mahalleleri

Armutlu İlçesi

Armutlu mahalleleri, Armutlu ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz elli dördüncü en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Yalova’nın ilçesi olan Armutlu, Yalova’nın yerleşim yerlerinden biridir. Armutlu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 166 km2’dir. Armutlu ilçesinin rakımı ise 11 m olarak hesaplanmıştır. Armutlu ilçesinin Kuzeyinde Çınarcık, doğusunda Bursa ilçeleri bulunmaktadır. Armutlu ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Armutlu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Armutlu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.901 nüfusa sahiptir.

Armutlu ilçesini coğrafi konumu ise 40° 31′ 7.8276” Kuzey ve 28° 49′ 45.7968” Doğu gps koordinatlarıdır.

Armutlu Mahalleleri

Armutlu ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Armutlu ilçesinin 6 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Armutlu ilçesinin mahalle nüfus büyüklüğü sırasıyla 50. Yıl mahallesi, Bayır mahallesi ve Karşıyaka mahalleri şeklinde bulunmaktadır. İlçenin nüfus büyüklüğünün çoğunluk kısmını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Yalova ilinin en az nüfusuna sahip ikinci ilçesidir.

Armutlu Mahalleleri
Armutlu Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARMUTLU MAHALLELERİ

  • 50. Yıl Mah.
  • Bayır Mah.
  • Karşıyaka Mah.

Armutlu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Armutlu mahalleleri, Armutlu Kaplıcaları, Bozburun Feneri, Hacı Ali Paşa Cami, Yürüyen Köşk ve Sudüşen Şelalesi gibi yerler bulunmaktadır. Yalova ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Armutlu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Armutlu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Altınova Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…