İçeriğe geç

Ardahan Posta Kodu

Ardahan Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Ardahan Posta Kodu Sorgulama

Ardahan’da yer alan tüm ilçe, belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; İlçe, belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Ardahan Merkez 75000 Çıldır 75400
Damal 75600 Göle 75700
Hanak 75900 Posof 75800

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Ardahan ili Hakkında

Ardahan ili Türkiye’nin alan olarak altmış beşinci en büyük ilidir. İl 27 mayıs 1992 yılında il olmuştur. Kentin kuruluşu yaygın bir efsaneye dayanmaktadır. Mtshetos’un oğlu Cavahos Tsunda ve Ardahan kentlerini kurmuştur. Kuruluşu sırasında Ardahan’ın adı Kacta Kalaki’ydi (Şeytan Şehri). Ardahan ilinin ekonomik yapısını hayvancılık sektörü oluşturmaktadır. En önemli kaynağı kümes hayvancılığı olarak kaz yetiştiriciliğidir. Ardahan ilinin 2020 verilerine göre 96.161 nüfusa sahip ilimizdir. İlde altı tane ilçe bulunmaktadır.

Ardahan Posta Kodu
Ardahan Posta Kodu