İçeriğe geç

Ardahan Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Ardahan ilinin alan kodu ise 478 şeklindedir. Ardahan ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

478 Nerenin Alan Kodu?

Ardahan İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 478 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Ardahan Telefon Kodu, Ardahan ili

Ardahan ilçeleri, Ardahan ili Türkiye’nin alan olarak altmış beşinci en büyük ilidir. Ardahan ili 27 mayıs 1992 yılında il olmuştur. Ardahan kentinin kuruluşu yaygın bir efsaneye dayanmaktadır. Mtshetos’un oğlu Cavahos Tsunda ve Ardahan kentlerini kurmuştur. Ancak kuruluşu sırasında Ardahan’ın adı Kacta Kalaki’ydi (Şeytan Şehri). Ardahan ilinin ekonomik yapısını hayvancılık sektörü oluşturmaktadır. En önemli kaynağı kümes hayvancılığı olarak kaz yetiştiriciliğidir. Ardahan ilinin 2020 verilerine göre 96.161 nüfusa sahip ilimizdir. Ardahan ilinde altı tane ilçe bulunmaktadır.

Ardahan ilinin yüz ölçümü 5156 km2’ dir. Ardahan konumu ise 41° 6′ 46.6164” Kuzey ve 42° 42′ 8.2008” Doğu koordinatlarıdır.

Ardahan Alan Kodu
Ardahan Alan Kodu

Ardahan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…