İçeriğe geç

Araklı Posta Kodu

Araklı Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Araklı Posta Kodu Sorgulama

Araklı’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Araklı ilçesi Hakkında

Araklı ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz doksan dördüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon’un ilçesi olan Araklı, Trabzon’un yerleşim yerlerinden biridir. Araklı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 464 km2’dir. Rakımı ise 6 m olarak hesaplanmıştır. Araklı ilçesinin doğusunda ise Sürmene, batısında Arsin, Güneyinde ise Gümüşhane ilçeleri bulunmaktadır. Araklı ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Araklı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Araklı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 48.734 nüfusa sahiptir.

Araklı Posta Kodu
Araklı Posta Kodu