İçeriğe geç

Araban Posta Kodu

Araban Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Araban Posta Kodu Sorgulama

Araban’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Araban ilçesi Hakkında

Araban ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz on sekizinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep’in ilçesi olan Araban, Gaziantep’in yerleşim yerlerinden biridir. Araban İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 592 km2’dir. Rakımı ise 530 m olarak hesaplanmıştır. Araban ilinin Kuzeyinde Adıyaman, doğusunda ise Şanlıurfa, batısında Kahramanmaraş, Güneyinde ise Yavuzeli ilçeleri bulunmaktadır. Araban ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Araban İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Araban ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 33.136 nüfusa sahiptir.

Araban Posta Kodu
Araban Posta Kodu