İçeriğe geç

Antalya Nüfusu

Antalya Nüfusu Nedir?

Antalya nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 2.619.832’dir. Bu nüfusun 1.314.755 erkek nüfusu, 1.305.077 ise kadın nüfusu şeklindedir. Antalya ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Antalya Nüfus Dağılımı

Antalya ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Antalya Nüfusu

Please select a wpDataTable.
antalya yıllara göre nüfus

Antalya ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında sürekli bir artış görülmektedir. Erkek ve Kadın nüfuslarında yıllar arasında değişimler görülmektedir. 2007 ve 2021 yılına kadar erkek nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Antalya İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Antalya ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Kepez, Muratpaşa ve Alanya ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Kepez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise İbradı, Gündoğmuş ve Akseki İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Akseki ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
antalya nüfus artış

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2019 yılında en fazla nüfus artış oranı gerçekleşmiştir. 2013 ve 2021 yılında nüfus artış oranlarında birtakım düşüşlerle birlikte sürekli artış olduğu görülmektedir.

Antalya Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Antalya ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (25.437 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Antalya Hakkında

Antalya ilinin alan olarak Türkiye’nin altıncı en büyük ilidir. Anadolu’da insana ait bilinen en eski yerleşim alanlarından bir tanesi Antalya kent merkezinden yaklaşık 30 km kuzeybatısında yer alan Karain Mağarası’dır. Günümüzden yaklaşık 500 bin yıl kadar geriye, başka bir deyişle Eski Taş Çağının ilk zamanlarına rast gelmektedir.  Antalya ilinin ekonomik yapısını özellikle turizm, tarım ve hizmet sektörleri oluşturmaktadır. Türkiye’nin turizm kenti olarak görülen il aynı zamanda ülkece önemli sektördür.

antalya nüfusu