İçeriğe geç

Amasya Nüfusu

Amasya Nüfusu Nedir?

Amasya nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 335.331’dir. Bu nüfusun 167.033 erkek nüfusu, 168.298 ise kadın nüfusu şeklindedir. Amasya ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Amasya Nüfus Dağılımı

Amasya ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Amasya Nüfusu

Please select a wpDataTable.
amasya yıllara göre nüfusu

Amasya İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Amasya ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Merzifon ve Suluova ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Hamamözü, Göynücek ve Gümüşhacıköy İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Hamamözü ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2018 yılında en fazla nüfus artış hızı gerçekleşmiştir. 2021 yılına kadar nüfus artış hızında düşüşler yaşanmaktadır.

Amasya Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Amasya ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (5.702 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Amasya Hakkında

Amasya ili elmasıyla tanıdığımız ve Türkiye’nin elli beşinci en kalabalık ilimizdir. Ekonomik yapısına bakacak olacaksak tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir. Başta elma olmak üzere şekerpancarı, pamuk, arpa ve tütün ürünleri yetişmektedir. Özellikle tütünü kalitedir. Anadolu’nun eski yerleşim yerlerindendir. Hititlerden başlayarak birçok uygarlıklara merkez ve ev sahibi olmuştur. Kentin bilinen en eski adı, günümüze kadar hiçbir isim değişikliği yaşamamış ve okunduğu gibi Amasya’dır.