İçeriğe geç

Amasya Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Amasya ilinin alan kodu ise 358 şeklindedir. Amasya ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

358 Nerenin Alan Kodu?

Amasya İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 358 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Amasya Telefon Kodu, Amasya ili

Amasya ilçeleri, Amasya ili elmasıyla tanıdığımız ve Türkiye’nin elli beşinci en kalabalık ilimizdir. Ekonomik yapısına bakacak olacaksak tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir. Başta elma olmak üzere şekerpancarı, pamuk, arpa ve tütün ürünleri yetişmektedir. Özellikle tütünü kalitedir. Anadolu’nun eski yerleşim yerlerindendir. Hititlerden başlayarak birçok uygarlıklara merkez ve ev sahibi olmuştur. Kentin bilinen en eski adı, günümüze kadar hiçbir isim değişikliği yaşamamış ve okunduğu gibi Amasya’dır. Amasya ilinin 2020 TÜİK verilerine 335.494 nüfusa sahiptir. Amasya ilinde yedi tane ilçe bulunmaktadır.

Amasya ilinin yüzölçümü 5.701 km2’dir. Amasya ilinin coğrafi konumu 34° 57’ 06” – 36° 31’ 53” Doğu Boylamları ile 41° 04’ 54” – 40° 16’ 16” Kuzey gps koordinatlarıdır.

Amasya Alan Kodu
Amasya Alan Kodu

Amasya Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…