İçeriğe geç

Alucra Mahalleleri

Alucra İlçesi

Alucra mahalleleri, Alucra ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz altmış üçüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Alucra, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Alucra İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.138 km2’dir. Alucra ilçesinin rakımı ise 1.477 m olarak hesaplanmıştır. Alucra ilinin Kuzeyinde Yağlıdere ve Güce, doğusunda ise Gümüşhane, batısında Şebinkarahisar, Güneyinde ise Çamoluk ilçeleri bulunmaktadır. Alucra ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Alucra İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Alucra ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.405 nüfusa sahiptir.

Alucra ilçesini coğrafi konumu ise 40° 19′ 5.4192” Kuzey ve 38° 46′ 3.1152” Doğu gps koordinatlarıdır

Alucra Mahalleleri

Alucra ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Alucra ilçesinin 38 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Alucra mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yunus Emre mahallesi, Mesudiye mahallesi ve Kemallı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Babapınar mahallesi, Topçam mahallesi ve Karaağaç mahalleleridir.

Alucra mahalle haritası
Alucra mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ALUCRA MAHALLELERİ

  1. Babapınar Mah.
  2. Karaağaç Mah.
  3. Kemallı Mah.
  4. Mesudiye Mah.
  5. Topçam Mah.
  6. Yunus Emre Mah.

Alucra Tarihi ve Gezilecek Yerler

Alucra mahalleleri Alucra Ekin Ve Kültür Festivali, Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu, Duyun-I Umumiye Binaları, Abu Hayat Tarihi Belediye Çeşmesi, Kamışlı Köyü Kilisesi, Mayıs Deresi-Hayran Kaplıcaları, Yoğurdu Kıran (Meraşal Fevzi Çakmak) Çeşmesi, Hacı Abdullah Duvarı (Çıkrıkkapı Duvarı), Çağırgan Gülami Yakup Efendi Türbesi, Seyd-İ Bekir Türbesi, Çalgan Köyü Tosunoğlu Misafirhanesi ve Seyyid Çağırgan İsmail Hakkı Veli Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Alucra Tarihi ve Gezilecek Yerler

Alucra Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bulancak Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…