Aliağa Posta Kodu

Aliağa Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Aliağa Posta Kodu Sorgulama

Aliağa’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Aliağa ilçesi Hakkında

Aliağa ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yetmiş ikinci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan İzmir’in ilçesi olan Aliağa, İzmir’in yerleşim yerlerinden biridir. Aliağa İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 379 km2’dir. Rakımı ise 7 m olarak hesaplanmıştır. Aliağa ilçesinin Kuzeyinde Bergama, doğusunda Manisa, Güneyinde ise Foça ve Menemen ilçeleri bulunmaktadır. Aliağa ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Aliağa İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Aliağa ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 101.242 nüfusa sahiptir.

Aliağa Posta Kodu
Aliağa Posta Kodu