İçeriğe geç

Alacakaya Yol Tarifi

Elâzığ Alacakaya yol tarifi; yazımızda öncelikle Alacakaya şehrimize ait kısa bilgiler mevcut olup ardından, Alacakaya’ya nasıl gidilir? Alacakaya yol tarifi? Alacakaya yol haritası? Alacakaya İlçeleri Yol Güzergahı? Sorularına yanıt vereceğiz.

Alacakaya İlçesi Hakkında

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Alacakaya, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Alacakaya İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 318 km2’dir. Alacakaya ilçesinin rakımı ise 1.147  m olarak hesaplanmıştır. Alacakaya ilinin Kuzeyinde Palu, doğusunda ise Arıcak, batısında Maden, Güneyinde ise Diyarbakır ilçeleri bulunmaktadır. Alacakaya ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Alacakaya İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Alacakaya ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 6.151 nüfusa sahiptir.

Alacakaya İlçesi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Alacakaya Yol Tarifi

Bulunduğunuz konumdan Alacakaya’ya yol tarifi oluşturmak için tıklayınız.

Alacakaya Yol Haritası

Harita sayesinde konuma tıklayıp yol tarifi butonuna tekrar tıkladığınızda bulunduğunuz konumdan veya seçeceğiniz başka bir konumdan Alacakaya’ya yol güzergahı oluşturabilirsiniz.  

Alacakaya’ya Nasıl Gidilir? Alacakaya Yol Tarifi

Alacakaya’ya kara yolu, hava yolu ya da demir yolunu tercih ederek gidebilirsiniz. Karayolu ile özel aracınız veya kara yolu toplu taşıma araçları ile Alacakaya’ya gelebilirsiniz. Alacakaya karayolu ile Elâzığ şehir merkezine 79.4 km, İstanbul’a yaklaşık 1.274 km, Ankara’ya yaklaşık 829 km, İzmir’den ise yaklaşık 1.358 km uzaklıktadır. Hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Elâzığ Şehir Merkezinde yer alan Elâzığ Havalimanı’na gidebilirsiniz. Elâzığ Havaalanından özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Alacakaya ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Demir yolu ile ulaşımı tercih edecek olursanız TCDD seferleri sayesinde Elâzığ’a demiryolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Elâzığ demiryolu istasyonlarından yine özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Alacakaya ilçesine ulaşım sağlamanız mümkün olmaktadır.