İçeriğe geç

Akyaka Posta Kodu

Akyaka Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Akyaka Posta Kodu Sorgulama

Akyaka’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Akyaka ilçesi Hakkında

Akyaka ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz kırk dördüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars’ın ilçesi olan Akyaka, Kars’ın yerleşim yerlerinden biridir. Akyaka İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 417 km2’dir. Rakımı ise 1.492 m olarak hesaplanmıştır. Akyaka ilçesinin doğusunda ise Ermenistan, batısında Arpaçay, Güneyinde ise Kars Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Akyaka ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Akyaka İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Akyaka ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 10.454 nüfusa sahiptir.

Akyaka Posta Kodu
Akyaka Posta Kodu