İçeriğe geç

Aksaray Nüfusu

Aksaray Nüfusu Nedir?

Aksaray nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 429.069’dir. Bu nüfusun 214.841 erkek nüfusu, 214.228 ise kadın nüfusu şeklindedir. Aksaray ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Aksaray Nüfus Dağılımı

Aksaray ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Aksaray Nüfusu

Please select a wpDataTable.
Aksaray nüfusu

Aksaray ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında sürekli bir artış görülmektedir. Erkek ve Kadın nüfuslarında yaklaşık yüzde 50 şeklinde ilerlemektedir. 2021 yılına kadar kadın nüfusu daha fazla olurken 2021 yılında erkek nüfusu daha fazla olduğu görülmektedir.

Aksaray İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

Aksaray ili nüfusu ilçelere göre bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Ortaköy ve Eskil ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Sarıyahşi, Ağaçören ve Güzelyurt İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Sarıyahşi ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
Aksaray Nüfus artış oranı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2016-2017 ve 2018-2019 yılları arasında ani düşüşler yaşansa da bu yıla kadar yükselişler görülmektedir.

Aksaray Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Aksaray ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (7997 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Aksaray Hakkında

Aksaray ili nüfus olarak Türkiye’nin kırk dokuzuncu sırasında yer almaktadır. Alan olarak Türkiye’nin kırkıncı en büyük illerimiz arasında yer almaktadır. İl kısmen Konya havzasında kısmen de Kapadokya da bulunan bir ilimizdir. İlin tarihi süreci İlkçağ’ da Arkhelais adını taşıyan kenti, son Kapadokya kralı Arkhelaos’ un Garsuara adlı yerleşmeyi kurduğu düşünülmektedir. Anadolu’daki birçok önemli yolun geçiş noktasında bulunan kentin daha da gelişmesini sağlamıştır. Aksaray ilinin tarıma ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahiptir. Başta buğday, arpa, şeker pancarı, burçak, mısır, patates, soğan, fasülye, keten, kenevir, üzüm ve elma ürünlerin yetiştiriciliği yapılmaktadır.