İçeriğe geç

Aksaray İlçeleri

Aksaray ilçeleri, Aksaray ili nüfus olarak Türkiye’nin kırk dokuzuncu sırasında yer almaktadır. Alan olarak Türkiye’nin kırkıncı en büyük illerimiz arasında yer almaktadır. İl kısmen Konya havzasında kısmen de Kapadokya da bulunan bir ilimizdir. İlkçağ’ da Arkhelais adını taşıyan kenti, son Kapadokya kralı Arkhelaos’ un Garsuara adlı yerleşmeyi kurduğu düşünülmektedir. Anadolu’daki birçok önemli yolun geçiş noktasında bulunan kentin daha da gelişmesini sağlamıştır. Aksaray ilinin tarıma ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahiptir. Başta buğday, arpa, şeker pancarı, burçak, mısır, patates, soğan, fasülye, keten, kenevir, üzüm ve elma ürünlerin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Aksaray ilimiz 2021 TÜİK verisine göre 429.069 nüfusa sahiptir.

aksaray ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçelerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AKSARAY İLÇELERİ

  • Ağaçören
  • Aksaray Merkez
  • Eskil
  • Gülağaç
  • Güzelyurt
  • Ortaköy
  • Sarıyahşi
  • Sultanhanı

Aksaray ilçeleri, Aksaray Hangi Bölgemizdedir?

Kuzeyinde Kırşehir ve Ankara, doğusunda Nevşehir ve Niğde, Güneyinden Karaman ve Mersin illeri bulunmaktadır. Aksaray İli orta iklim kuşağında bulunup, tipik soğuk ve sert karasal iklim tipine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıktır. Yağışlar ağırlıklı olarak ilkbahar ve kış aylarında görünmektedir.

Aksaray Nerede? Aksaray’a Nasıl Gidilir?

Aksaray ilinin yüz ölçümü 7,359 km2’dir. Aksaray ilinin coğrafi konumu 41° 10′ 51.3804” Kuzey ve 41° 49′ 14.9520” Doğu koordinatlarıdır.

Aksaray’a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Aksaray Tarihi ve Gezilecek Yerler

Aksaray ilçeleri, Peri Bacaları ve Selime Katedrali, Güzelyurt Evleri, Güvercinkayası, Zinciriye Medresesi, Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri, Aksaray Müzesi, Ziga Kaplıcaları, Aksaray Seyir Terası, Somuncu Baba Türbesi, Aksaray Meydan gibi yerlere Aksaray ‘a uğrandığında gidilmesi gereken yerlerdendir. Dini ve tarihi yapıları, Peri bacaları, tarihi evler, seyir terasları, yeraltı şehri, kaplıca ve kent ögeleriyle aynı zamanda birçok medeniyetlerle ev sahipli ve geçiş noktası olmuş ilimizde medeniyet izlerine şahit olabilirsiniz. Kültür ve doğa turizmi için tercih edilebilir illerimiz arasında yer almaktadır.

Aksaray Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Konya ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…