İçeriğe geç

Aksaray Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Aksaray ilinin alan kodu ise 382 şeklindedir. Aksaray ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

382 Nerenin Alan Kodu?

Aksaray İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 382 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Aksaray Telefon Kodu, Aksaray ili

Aksaray ilçeleri, Aksaray ili nüfus olarak Türkiye’nin kırk dokuzuncu sırasında yer almaktadır. Aksaray ilinin alan olarak Türkiye’nin kırkıncı en büyük illerimiz arasında yer almaktadır. Aksaray ili kısmen Konya havzasında kısmen de Kapadokya da bulunan bir ilimizdir. İlkçağ’ da Arkhelais adını taşıyan kenti, son Kapadokya kralı Arkhelaos’ un Garsuara adlı yerleşmeyi kurduğu düşünülmektedir. Anadolu’daki birçok önemli yolun geçiş noktasında bulunan kentin daha da gelişmesini sağlamıştır. Aksaray ilinin tarıma ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahiptir. Başta buğday, arpa, şeker pancarı, burçak, mısır, patates, soğan, fasülye, keten, kenevir, üzüm ve elma ürünlerin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Aksaray ilimiz 2020 TÜİK verisine göre 423.011 nüfusa sahiptir. Aksaray ilinde sekiz tane ilçe bulunmaktadır.

Aksaray ilinin yüz ölçümü 7,359 km2’dir. Aksaray ilinin coğrafi konumu 41° 10′ 51.3804” Kuzey ve 41° 49′ 14.9520” Doğu koordinatlarıdır.

Aksaray Alan Kodu
Aksaray Alan Kodu

Aksaray Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…