İçeriğe geç

Akkışla Mahalleleri

Akkışla İlçesi

Akkışla mahalleleri, Akkışla ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz seksen birinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kayseri’nin ilçesi olan Akkışla, Kayseri’nin yerleşim yerlerinden biridir. Akkışla İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 371 km2’dir. Akkışla ilçesinin rakımı ise 1.357 m olarak hesaplanmıştır. Akkışla ilçesinin Kuzeyinde Sivas, doğusunda Pınarbaşı, batısında Sarıoğlan, Güneyinde ise Bünyan ilçeleri bulunmaktadır. Akkışla ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Akkışla İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Akkışla ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.999 nüfusa sahiptir.

Akkışla ilçesini coğrafi konumu ise 39° 0′ 8.4996” Kuzey ve 36° 10′ 24.7656” Doğu gps koordinatlarıdır.

Akkışla Mahalleleri

Akkışla ilçesinin 15 mahallesi bulunmaktadır. Akkışla ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Akkışla mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Ortaköy mahallesi, Yeni mahallesi ve Gömürgen Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Gümüşsu mahallesi, Uğurlu mahallesi ve Alevkışla mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AKKIŞLA MAHALLELERİ

 1. Akin Mah.
 2. Alevkışla Mah.
 3. Ganişeyh Mah.
 4. Girinci Mah.
 5. Gömürgen Mah.
 6. Gömürgen Yeni Mah.
 7. Gümüşsu Mah.
 8. Kululu Mah.
 9. Manavuz Mah.
 10. Ortaköy Mah.
 11. Şen Mah.
 12. Uğurlu Mah.
 13. Yeni Mah.
 14. Yeşil Mah.
 15. Yukarı Mah.

Akkışla Tarihi ve Gezilecek Yerler

Akkışla mahalleleri, Kululu Kalesi, Uğurlu Kale Ve Nekropol Alanı, Akkışla Mescit Ve Akkışla Merkez Camisi gibi yerler bulunmaktadır. Kayseri ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Akkışla Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bünyan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…