İçeriğe geç

Akıncılar Mahalleleri

Akıncılar İlçesi

Akıncılar mahalleleri, Akıncılar ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yirmi beşinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas’ın ilçesi olan Akıncılar, Sivas’ın yerleşim yerlerinden biridir. Akıncılar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 432 km2’dir. Akıncılar ilçesinin rakımı ise 1.045 m olarak hesaplanmıştır. Akıncılar ilçesinin Kuzeyinde Giresun, doğusunda Gölova, batısında Suşehri, Güneyinde ise İmranlı ve Erzincan ilçeleri bulunmaktadır. Akıncılar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Akıncılar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Akıncılar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.067 nüfusa sahiptir.

Akıncılar ilçesini coğrafi konumu ise 40° 4′ 44.2020” Kuzey ve 38° 20′ 46.9212” Doğu gps koordinatlarıdır.

Akıncılar Mahalleleri

Akıncılar ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Akıncılar ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Akıncılar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cumhuriyet mahallesi, Yeni mahallesi ve Gönen mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla İkizyurt mahallesi, Altıntepe mahallesi ve Yayla mahalleleridir.

Akıncılar Mahalleleri
Akıncılar Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AKINCILAR MAHALLELERİ

  • Altıntepe Mah.
  • Cumhuriyet Mah.
  • Gönen Mah.
  • İkizyurt Mah.
  • Yayla Mah.
  • Yeni Mah.
  • Yeşilyazı Mah.
  • Yukarı Mah.

Akıncılar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Akıncılar mahalleleri, Sultan Süleyman Çeşmesi-Gönen Çeşmesi, Hatipoğlu Camii, Deliklitaş Mağarası, Göllüce Köyü Kilisesi Ve Bahattin Şeyh Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Sivas ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Akıncılar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Akıncılar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Altınyayla Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…