İçeriğe geç

Ağrı Nüfusu

Ağrı Nüfusu Nedir?

Ağrı nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 524.644’dir. Bu nüfusun 271.889 erkek nüfusu, 252.755 ise kadın nüfusu şeklindedir. Ağrı ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Ağrı Nüfus Dağılımı

Ağrı ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Ağrı Nüfusu

Please select a wpDataTable.
ağrı yıllara göre nüfusu

Ağrı ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında sürekli bir düşüş görülmektedir. En az nüfusu 2021 yılındadır. Erkek ve Kadın nüfuslarında yıllar arasında değişimler görülmektedir. 2007 ve 2021 yılına kadar erkek nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Ağrı İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Ağrı ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Doğubayazıt ve Patnos ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Hamur, Taşlıçay ve Tutak İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Hamur ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
ağrı nüfus artış oranı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2013-2021 yılları arasında Ağrı ilinin nüfusu artış oranı sürekli düşüş olduğu görülmektedir.

Ağrı Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Ağrı ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (11.520 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Ağrı Hakkında

Ağrı ilimizin alan olarak Türkiye’nin yirmi altıncı en büyük ilidir. Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya girişleri esnasında Ağrı, bir geçiş bölgesi olmuş, dolayısıyla birçok medeniyete zemin oluşturmuştur. Ancak bu medeniyetler Ağrı’yı bir noktası olarak gördüklerinden ilimizde çok köklü bir uygarlık oluşturmamıştır. 5.137 metre yüksekliğindeki Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı ile tanıdığımız bir ilimizdir. Ağrı halkının geçim kaynağı ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıktır.

ağrı nüfusu