İçeriğe geç

Ağrı İlçeleri

 

Ağrı ilçeleri, Ağrı ilimizin alan olarak Türkiye’nin yirmi altıncı en büyük ilidir. Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya girişleri esnasında Ağrı, bir geçiş bölgesi olmuş, dolayısıyla birçok medeniyete zemin oluşturmuştur. Ancak bu medeniyetler Ağrı’yı bir noktası olarak gördüklerinden ilimizde çok köklü bir uygarlık oluşturmamıştır. 5.137 metre yüksekliğindeki Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı ile tanıdığımız bir ilimizdir. Ağrı halkının geçim kaynağı ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıktır. Ağrı ilinin 2021 verilerine göre 524.644 nüfusa sahiptir.

Ağrı İlçeleri Nelerdir?

Ağrı ilinin 8 ilçesi bulunmaktadır. Ağrı ilçeleri alfabetik sırayla Merkez, Patnos, Doğubayazıt, Diyadin, Eleşkirt, Tutak, Taşlıçay, Hamur ilçeleridir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Seyhan, Yüreğir, Çukurova ilçelerdir. Ağrı merkez ilçesi Ağrı Merkez ilçesidir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise sırasıyla Tutak, Taşlıçay ve Hamur ilçeleridir.

ağrı ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeler aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AĞRI İLÇELERİ

  • Merkez (Merkez)
  • Patnos
  • Doğubayazıt
  • Diyadin
  • Eleşkirt
  • Tutak
  • Taşlıçay
  • Hamur

Ağrı İlçeleri, Ağrı Hangi Bölgemizdedir?

Ağrı ili Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Kuzeyinde Kars ve Iğdır, batısında Muş ve Erzurum, güneyinde Van ve Bitlis illeri, doğusunda Ermenistan ve İran ülkeleri bulunmaktadır. Ağrı, iklim bakımından Türkiye’nin en karasal ve sert iklimli bölümüne girer. Kışlar çok sert geçer. Ağrı ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 6,1 C, en soğuk ayın ortalaması ise  –10C, en sıcak ay ortalaması 21 derecedir. Ağrı ilimizde soğuğun yoğun olduğu zamanlarda sisli günler artmaktadır.

Ağrı Nerede? Ağrı’ya Nasıl Gidilir?

Ağrı il yüzölçümü 11,520 km2’dir. Ağrı ili 39° 43′ 8.6664” Kuzey ve 43° 3′ 2.1276” Doğu koordinatlarıdır. Ağrı’ya nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumunuza tıklayıp yol tarifi alarak ulaşabilirsiniz.

Ağrı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ağrı ilçeleri, Ağrı Dağı, Meteor Çukuru, Nuh’un Gemisi, Doğubayazıt Eski Cami, Hamur Kümbeti, Diyadin Kaplıcaları, Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi, Küpkıran Kayak Merkezi, Balık Gölü gibi ağırlıklı olarak doğal harikalarıyla tanıdığımız aynı zamanda tarihi ve dini öğelerin yanında Ağrı Dağı ile Türkiye’de dağ denildiğinde akla gelen dağına sahip illerimizdendir.

Ağrı valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…