İçeriğe geç

Ağrı Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Ağrı ilinin alan kodu ise 472 şeklindedir. Ağrı ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

472 Nerenin Alan Kodu?

Ağrı İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 472 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Ağrı Telefon Kodu, Ağrı ili

Ağrı ilçeleri, Ağrı ilimizin alan olarak Türkiye’nin yirmi altıncı en büyük ilidir. Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya girişleri esnasında Ağrı, bir geçiş bölgesi olmuş, dolayısıyla birçok medeniyete zemin oluşturmuştur. Ancak bu medeniyetler Ağrı’yı bir noktası olarak gördüklerinden ilimizde çok köklü bir uygarlık oluşturmamıştır. 5.137 metre yüksekliğindeki Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı ile tanıdığımız bir ilimizdir. Ağrı halkının geçim kaynağı ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıktır. Ağrı ilinin 2019 verilerine göre 535.435 nüfusa sahiptir. Ağrı ilinde sekiz tane ilçe bulunmaktadır.

Ağrı il yüzölçümü 11,520 km2’dir. Ağrı ili 39° 43′ 8.6664” Kuzey ve 43° 3′ 2.1276” Doğu koordinatlarıdır.

Ağrı Alan Kodu
Ağrı Alan Kodu

Ağrı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…