Ağaçören Mahalleleri

Ağaçören İlçesi

Ağaçören mahalleleri, İç Anadolu bölgesinde yer alan Aksaray’ın ilçesi olan Ağaçören, Aksaray’ın yerleşim yerlerinden biridir. Aksaray Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz elli ikinci en büyük ilçesidir. Ağaçören İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 407 km2’dir. Ağaçören ilçesinin rakımı ise 964 m olarak hesaplanmıştır. Ağaçören ilinin Kuzeyinde Ankara, doğusunda ise Ortaköy, batısında ve güneyinde ise Aksaray merkez ilçeleri bulunmaktadır. Ağaçören ilçesi karasal iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Aksaray Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Ağaçören ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.827 nüfusa sahiptir.

Ağaçören ilçesini coğrafi konumu ise 38° 52′ 8.3964” Kuzey ve 33° 54′ 50.7348” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ağaçören Mahalleleri

Ağaçören ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Ağaçören ilçesinin 20 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ağaçören mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri ise Kale mahallesi, Zafer mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise Yurtsever mahallesi, Yeni Şabanlı mahallesi ve Gümüştepe mahalleleridir.

ağaçören mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AĞAÇÖREN MAHALLELERİ

  1. Gümüştepe Mah.
  2. Kale Mah.
  3. Yeni Mah.
  4. Yenişabanlı Mah.
  5. Yurtsever Mah.
  6. Zafer Mah.

Ağaçören Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ağaçören mahalleleri, Mermer Stel Parçası, Camili Göleti, Taşkale, Taşkale kaya mezarları gibi yerler görülmektedir. Aksaray iline gelindiğinde turizm açısından Ağaçören ilçesine uğranılması doğa ve kültür turizmi açısından tercih edilebilir. Ağırlıklı olarak doğa harikaları barındıran ilçeler arasında yer almaktadır.

Ağaçören Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Aksaray Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…