İçeriğe geç

Afyon Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Afyon ilinin alan kodu ise 272 şeklindedir. Afyon ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

272 Nerenin Alan Kodu?

Afyon İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 272 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Afyon Telefon Kodu, Afyon ili

Afyon ilçeleri, Afyon ili alan olarak Türkiye’nin on birinci en büyük ilimizdir. Tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanmaktadır. M.Ö. 2000 ilk dönemlerinde Hattiler’in egemenliğinde bulunan yerleşim, M.Ö. 2. bin yılın ortalarında Hititler’in denetimine geçmiştir. Afyon’ nun başlıca gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarımda buğday, arpa ve ayçiçeği başta gelmektedir. Afyon ilinin 2020 verilerine göre  729.483 nüfusa sahiptir. Afyon ilinin on sekiz tane ilçesi bulunmaktadır. Ege ve İç Anadolu bölgeleri arasında yer almaktadır.

Afyon ilçeleri, Afyon il yüzölçümü 14230 km 2’dir. Afyon coğrafi konumu  38° 45′ 24.7896” Kuzey ve 30° 32′ 19.3344” Doğu koordinatlardadır.

Afyon Alan Kodu
Afyon Alan Kodu

Afyon Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…