İçeriğe geç

Adıyaman Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Adıyaman ilinin alan kodu ise 416 şeklindedir. Adıyaman ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

416 Nerenin Alan Kodu?

Adıyaman İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 416 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Adıyaman Telefon Kodu, Adıyaman ili

Adıyaman ilçeleri, Adıyaman ili Türkiye’nin kırk üçüncü en büyük şehirlerindendir. Hısnımansûr adıyla anılan şehrin içinde olduğu bölgede yerleşimin tarihi eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Bölgede tarih boyunca Hitit, Hurri, Mitanni, Kummuh, Asur, Pers, Seleukos, Kommagene Krallığı ile Roma ve Bizans hakimiyeti görülmüştür. Adıyaman’ın başlıca gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Toprağı tarıma elverişlidir ve gittikçe modernleşmektedir. Adıyaman ilinin TÜİK 2020 verilerine göre 632.459 nüfusa sahiptir. Adıyaman İlinin dokuz tane ilçesi bulunmaktadır.

Adıyaman il yüzölçümü 1.945 km2’dir. Adıyaman ilinin coğrafi konumu ise 36° 59′ 29.1156” Kuzey ve 35° 19′ 50.9880” Doğu gps koordinatlarıdır.

Adıyaman Alan Kodu
Adıyaman Alan Kodu

Adıyaman Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…