İçeriğe geç

Adana Nüfusu

Adana Nüfusu Nedir?

TÜİK verilerine 2021 yılında 2.263.373’dir. Bu nüfusun 1.130.862 erkek nüfusu, 1.132.511 ise kadın nüfusu şeklindedir. Adana ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Adana Nüfus Dağılımı

Adana ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı, ilçeleri nüfusu ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Adana Nüfusu

Please select a wpDataTable.
adana yıllara göre nüfusu

Adana ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında sürekli bir artış görülmektedir. Erkek ve Kadın nüfuslarında yıllar arasında değişimler görülmektedir. 2021 yılına kadar bu değişiklik devam ederken 2021 yılında kadın nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Adana İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

Adana ili nüfusu ilçelere göre bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Seyhan, Yüreğir ve Çukurova ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Seyhan ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Saimbeyli, Aladağ ve Feke İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Saimbeyli ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
adana nüfus artış oranı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2013 yılından 2020 yılına kadar artış oranı doğru orantılı olurken 2021 yılında düşüş yaşandığı görülmektedir.

Adana Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Adana ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (14.125 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Adana Hakkında

Adana ili Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehirlerindendir. Adana ülkemizde sıcak oluşu ve gastronomi açısından lezzet turizmin odak noktalarındandır. Aynı zamanda tarihi ve kültürel gezilecek yerleri barındırmaktadır. Adana’nın en önemli tarım bölgesi Çukurova’dır. Malatya ile birlikte en fazla mevsimlik göç alan şehirdir.

adana nüfusu