İçeriğe geç

Acıgöl Mahalleleri

Acıgöl İlçesi

Acıgöl mahalleleri, Acıgöl ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz doksan dokuzuncu en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Nevşehir’in ilçesi olan Acıgöl, Nevşehir’in yerleşim yerlerinden biridir. Acıgöl İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 456 km2’dir. Acıgöl ilçesinin rakımı ise 1.247 m olarak hesaplanmıştır. Acıgöl ilçesinin Kuzeyinde Gülşehir, doğusunda Nevşehir Merkez, batısında Aksaray, Güneyinde ise Derinkuyu ve Niğde ilçeleri bulunmaktadır. Acıgöl ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Acıgöl İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Acıgöl ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.362 nüfusa sahiptir.

Acıgöl ilçesini coğrafi konumu ise 38° 33′ 0.3960” Kuzey ve 34° 30′ 31.9968” Doğu gps koordinatlarıdır.

Acıgöl Mahalleleri

Acıgöl ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Acıgöl ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Acıgöl mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Yukarı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kale mahallesi, Mustafapaşa mahallesi ve Çayırlık mahalleleridir.

Acıgöl Mahalleleri
Acıgöl Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ACIGÖL MAHALLELERİ

  • Bahçeli Evler Mah.
  • Bahçeli Mah.
  • Ballık Mah.
  • Cumhuriyet Mah.
  • Çayırlık Mah.
  • Kale Mah.
  • Mustafapaşa Mah.
  • Yukarı Mah.

Acıgöl Tarihi ve Gezilecek Yerler

Acıgöl mahalleleri, Acıgöl Yeraltı Şehri, Tatların Kasabası, Tatların Yeraltı Şehri, Hasan Dede Türbesi, Kurugöl Kasabası Yeraltı Şehri Ve Topada Yazılı Kaya Anıtı gibi yerler bulunmaktadır. Nevşehir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Acıgöl Tarihi ve Gezilecek Yerler

Acıgöl Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Avanos Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…