İçeriğe geç

Aralık Posta Kodu

Aralık Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Aralık Posta Kodu Sorgulama

Aralık’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Aralık ilçesi Hakkında

Aralık ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz otuz sekizinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Iğdır’ın ilçesi olan Aralık, Iğdır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Aralık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 852 km2’dir. Rakımı ise 819 m olarak hesaplanmıştır. Aralık ilçesinin Kuzeyinde Ermenistan, doğusunda Azer, batısında Karakoyunlu ve Iğdır Merkez, Güneyinde ise Ağrı ve İran ilçeleri bulunmaktadır. Aralık ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Aralık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Aralık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 21.097 nüfusa sahiptir.

Aralık Posta Kodu
Aralık Posta Kodu